FANDOM


Choć Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara spotkali się z krytyką nie tylko recenzentów, ale i niektórych widzów, film znacznie ułatwia określenie chronologii niektórych wydarzeń z serii.

Wiadomo, że akcja Na nieznanych wodach dzieje się w roku 1750. To jedyna pewna data[1], na której musimy opierać dalsze obliczenia. W pewnej scenie (nie pamiętam już, której) pada stwierdzenie, z którego wynika, że od akcji ostatniego filmu upłynęło 5 lat. Akcja 5. części dzieje się więc w 1755. Wtedy Will Turner po raz drugi wychodzi na ląd, więc od czasu 2. i 3. części minęło 20 lat, a ich akcja dzieje się w 1735. 9 lat przed 5. częścią, w 1746, Henry odnajduje ojca na Latającym Holendrze. Spotkał się z nim już rok wcześniej[2]. Zakładając, że urodził się w 1736 [3], w czasie akcji 5. części miał 19 lat. Prawdopodobnie Carina urodziła się mniej więcej w tym samym czasie (wytłumaczenie poniżej).

Ponieważ 3. część jest kontynuacją 2. i rozgrywa się niewiele później, możemy przyjąć, że również 2. część dzieje się w 1735. Wiemy, że Jack zaciągnął dług u Davy'ego Jonesa 13 lat wcześniej, a więc w roku 1722. Możemy sądzić, że stało się to po obradach I Trybunału, skoro Jones nie zajmował się już przewożeniem umarłych.

Carina jest córką Barbossy i Margaret Smyth. Jest niemal pewne, że do spotkania doszło na Tortudze. Jack wiedział o ich romansie, więc był wówczas z Barbossą. Mogło to mieć miejsce jedynie po bitwie na wirze, kiedy Czarna Perła zawinęła do Tortugi (wkrótce później Barbossa ukradł Jackowi Perłę).

Jeden z użytkowników zwrócił uwagę na to, że w Skrzyni umarlaka dowiadujemy się, że Jack dostał swój słynny kompas od Tia Dalmy, a z retrospekcji Salazara wynika, że Jack otrzymał Kompas od poprzedniego kapitana Wiedźmy. Można to wyjaśnić następująco: po przejęciu dowodzenia nad Czarną Perłą Jack Sparrow stał się jednym z najgroźniejszych piratów na Karaibach. Jednak, w niewiadomy sposób, dostał się na służbę u Cutlera Becketta. Możliwe, że, chwilowo porzucając swój piracki fach, stracił także kompas. Po tym, jak Jack stracił Kompas w Saint Martin, przehandlowując go za butelkę rumu, kompas znalazł się u wiedźmy Shansy. W podobny sposób kompas mógł trafić do Tia Dalmy, która oddała go Jackowi.

Przypisy

  1. W 4. części, przed procesem Gibbsa, widać ogłoszenie o publicznej egzekucji Piratów. Na ogłoszeniu napisano, że ma miejsce w 23. roku panowania króla Jerzego. Jerzy II Hanowerski zasiadł na tronie w 1727, więc egzekucje mają miejsce w roku 1750.
  2. W scenie po napisach w Na krańcu świata czekał na Willa razem ze swoją matką, dokładnie 10 lat po wydarzeniach z 3. części, a więc w roku 1745.
  3. Jeśli urodziłby się w 1735, oznaczałoby to, że akcja 3. części ma miejsce między styczniem a kwietniem. Jednak, jak widzimy, w czasie akcji filmu często pada deszcz, a w karaibskim klimacie monsunowym w tych miesiącach deszcze są najrzadsze (pora deszczowa to okres jesienny).