FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Latający Holender.jpg

Latający Holender (ang. Flying Dutchman) - statek-widmo, dowodzony przez Davy'ego Jonesa, a następnie przez Willa. Po zniszczeniu trójzebu posejdona klątwa ciążąca na tym statku została ostatecznie zdjęta.

Historia Edytuj

Klątwa Edytuj

Kapitanem Latającego Holendra był Davy Jones. Statek służył mu do przewożenia dusz na "drugą stronę", którą to misję powierzyła Jonesowi jego kochanka, bogini Kalipso. Gdy po dziesięciu latach Jones poczuł się zdradzony przez Kalipso, Holender stał się obłożonym klątwą okrętem pirackim.

Przez wiele lat Latający Holender żeglował po morzach i oceanach, często przynosząc zagładę innym statkom bądź Davy Jones używał go do wzywania Krakena. Jones zawarł układ z Jackiem Sparrowem, polegający na tym, że podniesie mu Czarną Perłę z dna a w zamian Sparrow po 13 latach będzie służył na Holendrze. Tak więc po 13 latach Jones wysyła Billa "Rzemyka" Turnera na Perłę. W końcu Jones po tym jak Will Turner trafił na Latającego Holendra traci klucz do skrzyni ze swoim sercem i po wysłaniu Krakena by zniszczył statek na którym był młody Turner płynie na wyspę gdzie zakopał Skrzynię Umarlaka. Mimo iż wyznaczeni członkowie załogi zdobyli skrzynie, to Jones nie wiedział, że serce ma James Norrington i zaatakował Jacka i jego statek. W końcu Perłę atakuje Kraken. Mimo heroicznej walki z bestią, w końcu Jack Sparrow zostaje pożarty przez Krakena i trafia do Kufra Davy'ego Jonesa.

Służba Kompani Wschodnioindyjskiej Edytuj

Gdy Lord Cutler Beckett przejmuje kontrolę nad Davym Jonesem poprzez zdobycie jego serca, przejmuje także kontrolę nad Holendrem, który od tej pory miał służyć Kompanii Wschodnioindyjskiej do walki z piratami. Ostatecznie jednak, Davy Jones został zabity przez Jacka Sparrowa, który przebił jego serce ręką prawie nieżywego Willa Turnera. Tym samym uratował Willowi życie i uczynił go nowym kapitanem Latającego Holendra, który od tej pory znów służył do przewożenia dusz. Prawdopodobnie, Holender był jedynym galeonem we flocie.

Cechy Holendra Edytuj

Latający Holender ma w filmie kilka specyficznych cech. Może pływać pod wodą, a wszyscy członkowie jego załogi deformują się i zamieniają się częściowo w różne morskie stworzenia, a z czasem tracą własną wolę i "przyrastają" do pokładu, stając się tym samym częścią statku. Ten także potrafi błyskawicznie wynurzać się z wody, co zostało wykorzystane kilka razy do nagłego ataku.  W załodze Holendra znajdowali się często marynarze, którzy dostali się do niewoli po przegranej bitwie z nim. Wówczas Davy Jones dawał im wybór: śmierć lub odwleczenie jej poprzez 100 lat służby na Latającym Holendrze.

Wygląd Edytuj

Latający Holender był galeonem. Pod dowództwem Jonesa, statek obrośnięty był wodorostami i pąklami. Członkowie załogi, wraz z czasem stawali się częścią okrętu "wtapiając się" w burty lub ściany statku. Żagle Holendra były białe, jednak ze względu na częste przebywanie pod wodą, postrzępiły się, "obrosły" wodorostami i przybrały szaro - zieloną barwę. Działa statku ukryte były w rzeźbionych w burcie "paszczach", które otwierając się, umożliwiały wysunięcie armat. Dopiero pod dowództwem Willa Turnera, okręt przybrał swój pierwotny wygląd, tzn. jego żagle ponownie stały się białe, a pod usuniętą warstwą wodorostów i mułu ukazały się dotąd niewidoczne złocenia. Także otwory działowe przybrały wygląd nie potworów, ale zwierząt np. lwów lub ryb. Gdy Will przejął obowiązek przewożenia dusz, Holender znowu powrócił do swojej pierwotnej formy, aby po zdjęciu klątwy powrócić do swojego oryginalnego wyglądu. Na rufie statku widnieje jego imię - Flying Dutchman (pol. Latający Holender).

W skład załogi Latającego Holendra wchodził m.in. Bill "Sznurówka" Turner, ojciec jednego z głównych bohaterów filmu - Willa Turnera.

Ciekawostki: Edytuj

W kajucie kapitańskiej Holendra znajdowały się organy. Davy Jones grał na nich używając macek swojej "brody". Także w tej kajucie umieszczono skrzynię zawierającą serce kapitana okrętu.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki